Венозні захворювання

Вени забезпечують відтік крові до серця безупинно.

Що таке захворювання вен?

Венозні хвороби дуже широко поширені. Багато чоловіків і жінок мають хронічні венозні захворювання. Схильність до них часто запрограмована генетично, але такі фактори, як довге стояння або сидіння на роботі, ожиріння та відсутність фізичної активності також відіграють свою роль. Відчуття втоми й важкості в ногах, поколювання або набряклі щиколотки - все це може бути ознаками венозної недостатності. Венозним змінам можна ефективно протидіяти, правильно інтерпретуючи симптоми та вживши ранніх профілактичних заходів.

Приклади захворювань вен

Найбільш поширені хвороби вен:

Венозна система

У той час як артерії транспортують кров від серця до тканин, вени транспортують бідну на кисень кров назад до серця - проти сили тяжіння. Рух крові підтримується так званим венозно-м'язовим насосом ніг, а зворотному току крові запобігають венозні клапани. Якщо ці механізми не справляються з роботою, розвивається застій крові в ногах. З'являються телеангіектазії, варикозне розширення вен, флебіти і, на пізніх стадіях розвитку захворювання можуть розвинутися венозні виразки.

Ознаки й симптоми

Перші зміни у венах ніг, як правило, починаються задовго до того, як ви виявите варикозне розширення вен або інші видимі ознаки. Втома або свербіж ніг, набряклі щиколотки ввечері, відчуття поколювання або біль у ногах - перші ознаки змін у венах.

Це призводить до розвитку «синдрому важких ніг». При виникненні цих ознак необхідно негайно звернутися до лікаря, щоб почати лікування на ранній стадії захворювання.

Стадії хронічних захворювань вен - класифікація CEAP

Зазвичай тяжкість хронічних захворювань вен визначають, використовуючи класифікацію CEAP від C0 (без клінічних проявів) до C6 (найважча форма):

     C = Clinic (клінічний клас захворювання)
     E = Etiology (етіологія захворювання)
     A = Anatomy (анатомічна локалізація захворювання)
     P = Pathophysiology (патофізіологія, позначає тип розлади)

Докладніше про шкалу - за посиланням: flexikon.doccheck.com/de/CEAP-Klassifikation: Rabe, Eberhard; Gerlach, Horst E. (2005): Praktische Phlebologie. 2nd revised version. A. Stuttgart: Georg Thieme Verlag.

Фактори ризику

Венозна недостатність часто є генетично детермінованою. Але інші фактори, такі як стан сполучної тканини, вагітність та гормональні зміни сприяють венозним розладам. Алкоголь, який розслаблює судини, може впливати так само, як ожиріння та постійні проблеми з травленням. Також, несприятливими є надлишок стояння або сидіння та відсутність фізичних вправ.

Як попередити?

«Краще ходити або лежати, ніж сидіти або стояти». Це практичне правило Німецької венозної спільноти (Deutschen Venen-Liga e.V.) Рухи допомагають зберегти вени здоровими і еластичними. Почергові скорочення й розслаблення м'язів ніг підтримують венозний кровотік, а спеціальні вправи допомагають підтримувати вени здоровими. Гарячий / холодний душ також покращує стан ніг.

Рекомендується регулярно використовувати медичний компресійний трикотаж. Завдяки спрямованому тиску стулки венозних клапанів краще смикаються. У результаті кров краще перекачується до серця і вичерпує заступки у венах. Це зменшує такі прояви, як біль, отеки та почуття тяжкості.

Частіше замінюйте високі підбори на туфлі з невеликим каблуком або майже плоскою підошвою: на високих підборах стопа проявляє тільки дуже обмежену м'язову активність, так що тиск на венозну систему зменшується. Носіння взуття на плоскій підошві активує насос литкового м'яза.

Лікування хронічних захворювань вен

Захворювання вен не можна вилікувати повністю, проте можливо значно поліпшити стан та уникнути ускладнень. Навіть для складних випадків існує безліч варіантів лікування. Для вибору оптимального варіанту проконсультуйтеся з лікарем.

Продукція medi