Причини болю в спині та групи ризику
Біль у спині є однією з найбільш поширених скарг захворювань людей працездатного, похилого та старечого віку. Хребет людини несе на собі практично всю вагу людини. Він складається з 33-34 хребців, які з'єднані міжхребцевими дисками. Завдяки такому з'єднанню хребці можуть рухатися відносно один одного. Крижі і куприк є особливими відділами хребта. Крижі утворені п'ятьма зрощеними хребцями, а куприк — це рудиментарний відділ хребта, який не виконує опорну функцію.
Біль може розвиватися в будь-якому одному або в усіх трьох відділах хребта. Найбільш часто біль виникає в шийному, грудному і поперековому відділах хребта. Біль може бути викликана захворюваннями і пошкодженнями дисків (протрузія диска, грижа диска) і міжхребцевих суглобів (артроз фасеточних суглобів) або іншими станами. Кількість людей з болем у спині різко зросла в останні роки і десятиліття, що зробило цю скаргу найпоширенішою у світі.
Види болю в спині
Гострий біль в спині триває до шести тижнів. Якщо він триває до 12 тижнів, його називають «підгострим». Біль, що зберігається і через 12 тижнів, називається хронічним. Залежно визначення тих чи інших причин болю, розрізняють неспецифічний біль у спині та специфічний біль в спині.
Спецефічний біль у спині
Специфічний біль у спині
Якщо точна причина болю відома, кажуть про специфічний біль в спині.
Прикладами специфічного болю є травми, ураження міжхребцевого диска, запалення міжхребцевих суглобів (артроз фасеточних суглобів).
Неспецефічний біль у спині
Неспецифічний біль у спині
У ряді випадків біль в спині класифікують як неспецифічний, оскільки не вдається точно визначити його причину.
Неспецифічний біль у спині може виникнути при порушеннях постави або нестачі фізичної активності.
Симптоми і скарги
Майже кожен відчував або «простріл», або легкий біль в спині. «Знову спина!» - дуже поширена фраза, адже спина кожен день відчуває значне навантаження. Години, проведені в офісі, сутула постава перед комп'ютером, підйом і перенесення важких предметів або робота на присадибній ділянці в певному положенні – всі ці фактори можуть призвести до больових симптомів. Тому незначний біль в спині є невід'ємною частиною повсякденного життя.
До болю в спині потрібно ставитися серйозно. Приводом для звернення до лікаря повинні стати ситуації, коли біль не проходить протягом декількох днів, коли певні рухи посилюють біль або коли біль віддає у кінцівку, а особливо коли виникає відчуття оніміння. Біль, що віддає в нижні кінцівки, характерний для здавлення спинного мозку або його корінців (наприклад грижею диска). Біль, притаманний артрозниим змінам в міжхребцевих суглобах, зазвичай тупий і локальний.
Характер та інтенсивність болю у різних людей може сильно відрізнятися. Тільки лікар може на основі скарг і симптомів призначити необхідне обстеження та відповідне ситуації лікування. Залежно від ситуації лікар може призначити фізіотерапію, лікувальну гімнастику або запланувати оперативне втручання. При консервативному лікуванні і в період післяопераційної реабілітації дуже важливо регулярно робити вправи лікувальної гімнастики, адже вони тренують м'язи, стабілізують хребет і зменшують біль.
Найбільш часті причини болю в спині
1Хребет або хребетний стовп — це складна структура, що складається з хребців, міжхребцевих дисків і зв’язок 1. Біль виникає при порушенні взаємодії названих структур. Типовими причинами є:
Стрес
Стрес викликає біль в спині
Переважно сидяча робота і недолік фізичної активності в повсякденному житті призводять до хронічної напруги м'язів спини та хворобливих відчуттів у хребті при відсутності якого-небудь захворювання.
Чи знаєте Ви, що емоційний стрес на роботі та в особистому житті також веде до напруження м'язів? Про зв'язок психологічного стресу і болю в спині можна дізнатися з брошури. Завантажити брошуру
Грижа
Міжхребцеві диски виконують роль біологічних амортизаторів і відокремлюють тіла хребців одне від одного. При зниженні еластичності диска він починає випирати в просвіт спинномозкового каналу (так званий пролапс), і його висота зменшується. Останнє негативно позначається на роботі міжхребцевих суглобів, тому що порушується їх біомеханіка.
Якщо виступаюча частина міжхребцевого диска тисне на чутливі нервові волокна, то можуть виникати різні порушення чутливості в зоні іннервації здавленого нерва: біль, поколювання, оніміння, відчуття мурашок і т.п. Якщо здавлені рухові нервові волокна, що відповідають за роботу м'язів, то порушується функція іннервованого м'язу, що може призвести до паралічу.
Блокування
Порушення постави та підйом вантажів можуть призводити до порушення анатомічних взаємовідносин структур хребта. У ряді випадків це призводить до так званого блоку міжхребцевих суглобів, що зазвичай супроводжується вираженими больовими відчуттями. При блокуванні міжхребцевих суглобів м'язи спини знаходяться в стані хворобливого спазму. Таким чином, біль виникає не тільки в блокованому суглобі, але в м'язах. Це різко знижує рухову активність пацієнтів аж до неможливості ходити. При блокуванні міжхребцевих суглобів ефективна стабілізація хребта за допомогою бандажів medi допомагає усунути м'язовий спазм, локалізувати біль і підвищити рухову активність.
Дегенеративні зміни
У міру старіння наш хребет поступово змінює свою структуру, що описується загальним терміном "дегенеративні зміни". В даному випадку під словом "дегенеративні" маються на увазі незворотні зміни в результаті старіння. Незважаючи на незворотність процесу, використання ортезів допомагає полегшити та поліпшити стан пацієнта.
Дегенеративні зміни в міжхребцевих дисках призводять до порушення його еластичності, зменшення висоти та випирання в просвіт спинномозкового каналу. Зменшення висоти дисків є причиною підвищеного навантаження на міжхребцеві (фасеточні) суглоби.
М'язові причини
Положення хребта, в тому числі поперекового відділу, стабілізується роботою м'язів. У підтримці постави беруть участь м'язи спини, м'язи черевного преса і м'язи бічної стінки черевної порожнини. Робота м'язів робить навантаження на міжхребцеві диски більш рівномірним і запобігає надмірному розтягненню сухожильно-зв'язкового апарату.
Будь-які больові синдроми негативно позначаються на функціонуванні м'язів, що можемо призводити до локального гіпертонусу або навпаки, локальної слабкості. В результаті стабілізація хребта порушується. Це, в свою чергу, провокує посилення гіпертонусу деяких м'язів, тобто формується замкнене патологічне коло. Розірвати патологічне коло допомагає лікувальна гімнастика, що дозволяє відновити симетричність тонусу м'язів тулуба.
Деформації
Причина болю в спині може локалізуватися не тільки в тулубі. Наприклад, порушення біомеханіки рухів при ходьбі також можуть бути причиною болю в спині. В першу чергу це обумовлено втратою амортизуючої функції стопи при тих чи інших деформаціях. Ще однією причиною може бути різниця довжини кінцівок, що перевищує значення норми.
Хороша новина:
У багатьох випадках біль в спині проходить через кілька тижнів. Неспецифічний біль успішно виліковується за допомогою мобілізаційних технік (мануальна терапія) і медикаментозно. При такому виді болю дуже ефективні вправи лікувальної фізкультури.
Профілактика
Кожен з нас в силах зменшити навантаження на спину і запобігти появі болю.
Існують вправи для тренування сили, які ви можете легко інтегрувати в щоденний розклад. Цей комплекс був розроблений спільно з фахівцем з лікувальної фізкультури. Спробуйте! І ваша спина віддячить вас.
Спробувати!
- Регулярні тренування: три заняття на тиждень тривалістю по 45 хвилин допоможуть поліпшити самопочуття, активізують імунну систему і сприяють підтримці м'язів в тонусі. Оптимальними видами спорту для спини є плавання і спортивна ходьба.
- Збалансоване харчування: правильне харчування є профілактикою надмірної ваги, яка є додатковим навантаженням на спину.
- Правильно піднімайте тяжкості: при підйомі тяжкості необхідно присідати навпочіпки і піднімати вантаж за рахунок розгинання ніг, а не м'язів спини.
- Правильно переносьте тяжкості: важкі предмети слід переносити максимально близько до тулуба. Не носіть важкі речі в одній руці.
- Будьте фізично активними: працівники, що багато сидять на роботі, повинні використовувати кожну можливість підвищити свою рухову активність, наприклад підніматися по сходах пішки, частіше вставати протягом дня, ходити під час розмови по телефону і прогулюватися під час обідньої перерви.
Лікування болю в спині
Існує велика кількість методів лікування болю в спині. В першу чергу лікар вибирає між консервативними і хірургічним лікуванням. Останнє застосовується при неефективності консервативного лікування і ряді інших випадків.
Ортезування
Які ортопедичні вироби найкраще підходять для лікування болю в спині? Ознайомтеся детальніше з інформацією про бандажі та ортези, шо допоможуть полегшити постійні та хронічні болі в спині.
Лікувальна фізкультура і масаж
Лікувальна фізкультура і масаж
Комплекси лікувальної гімнастики та спеціальні вправи для спини слід виконувати під наглядом лікаря або інструктора лікувальної фізкультури до того моменту, доки ви не освоїте техніку виконання кожної вправи. Подібні комплекси вправ розробляються для тренування сили мускулатури тулуба.
Лікар вибирає ті вправи, які найкращим чином підійдуть даному пацієнтові. Для зменшення інтенсивності болю може бути призначений масаж і фізіотерапія.
Медикаментозне лікування
Медикаментозне лікування
Медикаментозна терапія призначається для зменшення болю і запальних явищ в гострому періоді. Прийом знеболюючих допомагає усунути дискомфортне захисне положення, яке пацієнт приймає, щоб зменшити біль. Приймати медичні препарати слід тільки за призначенням лікаря.
Вправи для спини
Сильні м'язи тулуба захищають хребет від несприятливих навантажень, зменшують ймовірність настання спазму і болю. Для профілактики болю в спині необхідно регулярно робити вправи для тренування м'язів спини. Також корисно займатися плаванням або спортивною ходьбою.
Ортопедичні вироби для хребта
Медичні бандажі та корсети для хребта створені для лікування болю і м'язового спазму. Сучасні бандажі та корсети ефективно борються з болем і підвищують рівень фізичної активності. Залежно від діагнозу застосовуються вироби з більшим чи меншим потенціалом для стабілізації поперекового відділу хребта.
Поперекові бандажі та корсети з більшою висотою і більш жорсткими регулюючими елементами краще стабілізують і підтримують хребет у потрібному положенні. Можливість рухатися без болю і брати участь у соціальному житті нівелює уявну громіздкість навіть найжорсткіших корсетів.
Продукція medi для ефективної допомоги вашій спині
Компанія medi виробляє велику кількість ортопедичних пристосувань для лікування найрізноманітніших захворювань. Сотні тисяч людей по всьому світу відзначають високу ефективність продукції medi, в тому числі призначеної для лікування болю в спині. Одночасно пацієнти відзначають високий комфорт і довговічність продукції.
Завдяки спеціальному дизайну всі поперекові бандажі medi легко надіти. Додатковий комфорт в положенні сидячи також забезпечується дизайнерським рішенням — особлива форма в ділянці пахових складок.
Стабілізація поперекового відділу хребта за допомогою ортопедичної продукції medi не супроводжується послабленням м'язів, а тим більше атрофією. Як уже згадувалося, можливість рухатися без болю підвищує фізичну активність пацієнтів. Крім того, ортопедична підтримка спрямована на усунення надмірної і / або болючої рухливості, а не на іммобілізацію, що є причиною функціональної бездіяльності м'язів і їх ослаблення.
Дізнатися більше про ортопедичні вироби medi для хребта.
Джерела та посилання
1 Klein, Dr Christoph (2014): Orthopaedics for patients. Understanding medicine. Remagen: Published Michels-Klein, p. 277.