Лімфедема

Лімфедема - це стан, за якого лімфатична рідина не може циркулювати належним чином й накопичується в тканинах

Lymphoedema – when the lymph fluid cannot flow

Що спричиняє лімфедему?

Лімфатична система разом з серцево-судинною системою становить судинну систему організму й виконує ряд важливих функцій. Вона відіграє вирішальну роль в імунній системі, тому в здорової людини зазвичай навряд чи є підстави думати про стан лімфатичної системи. Ми згадуємо про неї тільки тоді, коли виникають порушення та ускладнення, наприклад, в разі розвитку лімфедеми.

Що це таке? Лимфедема виникає, коли лімфатична рідина не може відводитися від тканин і накопичується в них. Руки й ноги збільшуються в об'ємі й формуються хронічні набряки.

Однак, при правильному лікуванні та позитивному ставленні можна вести повсякденне життя, без жодних обмежень. Тому що одне можна сказати точно: існують способи контролювати лімфедему постійно й насолоджуватися повноцінним життям.

Служба "утилізації небезпечних відходів" організму

Лімфатичну систему можна порівняти зі службою «утилізації небезпечних відходів», оскільки вона виводить їх з організму. До таких відходів відносяться, наприклад, білки, продукти обміну речовин, медіатори запалення або поглинені в процесі травлення жири. Судини лімфатичної системи розташовуються уздовж кровоносних судин і покриває наше тіло як мережу.

Кожен день лімфатична система транспортує до чотирьох літрів очищеної лімфи назад в кровотік. Лимфедема може розвинутися, якщо відтік рідини від тканин порушується. За допомогою сучасних варіантів лікування пацієнт з лімфедемою може вести звичайне життя.

Форми захворювання

Існує дві форми лімфедеми: первинна і вторинна лімфедема.

Первинна лімфедема - це вроджене захворювання. Як правило вона розвивається через порушення розвитку лімфатичних вузлів і судин.

Вторинна лімфедема - це набряк, який не є вродженим і розвивається протягом життя пацієнта. Причинами можуть бути, наприклад, операції, інфекції, травми і т.д.

Ознаки й симптоми

Так званий симптом Стеммера є надійною діагностичною ознакою лімфедеми. Спробуйте зібрати шкіру в складку (наприклад, на тильній стороні пальця ноги). Якщо зробити це складно або навіть неможливо, ми говоримо про «позитивний симптом Стеммера».

Це ознака лімфедеми. Крім того, поглиблення природних шкірних складок над суглобами, набряки на тильній стороні кистей рук і ніг, а також туго натягнута шкіра можуть вказувати на наявність лімфедеми.

Стадії лімфедеми

  • Стадія 0: Лімфатичні судини пошкоджені, але видимих ​​набряків ще немає.

  • Стадія 1: Набряк розвивається протягом дня, але частково або повністю зникає, коли кінцівка знаходиться в піднятому положенні. При натисканні на тканини пальцем утворюється ямка, яка зберігається протягом деякого часу.

  • Стадія 2: Підйом кінцівки більше не допомагає. Набряк зберігається навіть при тривалому відпочинку. Шкіра починає ущільнюватися. Важко або навіть неможливо зробити ямку на шкірі при натисканні.

  • Стадія 3: Характеризується вираженим набряком і змінами шкіри (наприклад, у вигляді отворів, з яких підтікає лімфатична рідина). Інша назва цієї стадії розвитку лімфедеми - слоновість або елефантіаз.

Рекомендується проконсультуватися з лікарем якомогараніше (в ідеалі - вже на першій стадії). Лікар має рекомендувати відповідне лікування й проконтролювати, щоб набряк не збільшувався, або хоча б стабілізувався. Таким чином можливо запобігти подальшому розвитку набряку до Стадії 3.

Лімфедема після операції при лікуванні раку молочної залози

Рак молочної залози - це одна з найбільш часто зустрічаються форм раку у жінок. Щорічно діагностується більше 70 000 нових випадків.

В середньому від 20 до 30% пацієнток страждають від лімфедеми, пов'язаної з операцією з приводу раку молочної залози з видаленням пахвових лімфатичних вузлів й ад'ювантної променевої терапії.

Фактори ризику

Онкологічним пацієнткам часто доводиться проводити променеву терапію лімфатичних вузлів або видаляти їх повністю. Зрозуміло, це впливає на всю лімфатичну систему, тому можуть почати розвиватися набряки. Інші фактори, такі як вік або жіноча стать, також можуть сприяти розвитку лімфедеми.

Найчастіше лімфедема також може розвинутися у зв'язку з попереднім венозних розладом в поєднанні з недостатніми фізичними навантаженнями. Причин розвитку лімфедеми існує багато, але гарною новиною на даний момент є наявність ефективних варіантів лікування, які можуть повернути пацієнтам повноцінне життя.

Профілактика

У вас лімфедема? Приділяйте увагу дрібницям в повсякденному житті, які допоможуть контролювати набряк. Наприклад, носіть зручний одяг, який не тисне й не обмежує руху. Для догляду за шкірою використовуйте тільки засоби з нейтральним pH. У вас надмірна вага? Намагайтесь її знизити. Наприклад, дізнайтеся у лікаря про групи лікувальної гімнастики і вправ для усунення застійних явищ в кінцівках. Уникайте травмування шкіри. Уникайте стресів і переохолоджень, так як це призводить до звуження судин. Також не рекомендуються заняття, які можуть привести до стійкого розширення судин, такі як сонячні ванни, відвідування сауни або гарячі ванни. Важливо: хоча мануальний лімфодренаж позитивно впливає на лімфатичну систему, грубого масажу, який може привести до перенапруження ураженої частини тіла, слід уникати.

І остання, але не менш важлива порада: при фізичному навантаженні (наприклад, під час занять спортом) обов'язково використовуйте компресійний трикотаж.

Життя з лімфедемою - загальна інформація, лікування, якість життя

Lymphoedema changes life. For the patient the chronic disease is a constant companion in all aspects of life. But what is the best way of dealing with the disease symptoms? Which therapy is suitable? How can I live a normal life despite lymphoedema? The film “Living with Lymphoedema – Education, Therapy, Quality of Life“ from medi gives concrete answers as well as practical tips for everyday life.

Як лікувати лімфедему?

Лімфедема - це хронічне захворювання. Проте правильне і, перш за все, безперервне лікування дає дуже хороші результати. Комплексна фізична протинабрякова терапія набряків виявилась особливо успішною. Мета полягає в тому, щоб спочатку усунути набряки з уражених кінцівок.

Спочатку основна увага приділяється догляду за шкірою й гігієні. Ретельно очищайте і доглядайте за ураженими ділянками. Потім терапевт виконує ручний лімфодренаж, а потім відразу ж накладає компресійну пов'язку. Це стимулює повернення лімфи під час цієї фази. Без перев'язки набряк повернеться приблизно через дві години. Важливо в процесі позбавлення від набряків рухатися, бажано відразу після ручного лімфодренажу із перев'язкою.

Як тільки фаза видалення набряку завершена, починається друга фаза: фаза підтримки. Чотири компонента, такі ж, як при набряках: гігієна, лімфодренаж, компресія й фізична активність. Але тепер компресійна пов'язка замінюється компресійним трикотажем. Для цього зазвичай використовуються компресійні панчохи плоскої в'язки. Це швейні вироби, які зроблені з менш розтяжного, більш жорсткого матеріалу, ніж вироби кругової в'язки. Компресійні вироби кругової в'язки використовуються частіше при венозних захворюваннях, таких як варикозне розширення вен.

Фаза 1 – Фаза зменшення набряку

Мета полягає в тому, щоб зменшити окружність уражених кінцівок. Таким чином, на першій стадії комплексної фізичної терапії набряків один або два рази на день виконується ручний лімфодренаж всього тіла, щоб сприяти поворотного переносу рідини з тканин. Компресійний трикотаж застосовується після кожного сеансу лікування. Терапія набряклості також підтримується спеціальними вправами. На початку лікування інтенсивно лікуються такі шкірні захворювання, як тріщини або атлетична стопа, оскільки запалення може привести до додаткового пошкодження. Послідовна гігієна шкіри і догляд також мають важливе значення. Можна використовувати тільки засоби для чищення та креми з нейтральним pH.

Перша фаза комплексної фізичної терапії набряклості триває від трьох до шести тижнів. Індивідуальна тривалість залежить від того, наскільки успішно зменшуються набряки. Як тільки окружність уражених ділянок тіла не може бути зменшена, ми переходимо до Фази підтримуючого лікування актуального стану.

Фаза 2 – Підтримуюча терапія

Метою другої стадії комплексної фізичної терапії набряклості є збереження успіхів і результатів, отриманих на Стадії 1. Під час цієї фази лікування необхідно проводити ручний лімфодренаж не рідше одного разу в тиждень взимку і двох разів на тиждень влітку. Компресійна терапія досі підтримується компресійної виробами для верхніх і нижніх кінцівок. На цій стадії не можна нехтувати додатковими лікувальними заходами, такими як спеціальний догляд за шкірою і вправи.

Лімфодренаж - «Масаж» для зменшення набряків

Ручний лімфодренаж - це особлива форма масажу, призначена для збільшення транспортного здатності лімфатичної системи. Він застосовується не тільки на ураженій частині тіла, а й на всьому тілі.

Масаж починається в області шиї, де великі лімфатичні судини переходять у вени за ключицями. Це стимулює відтік лімфи в великі лімфатичні судини для полегшення транспортування в більш дрібних судинах. Потім масажують тулуб і кінцівки.

Компресійні вироби плоскої в'язки для підтримуючого лікування

Flat knit compression garments for maintenance

Компресійні вироби плоскої в'язки чинять постійний тиск на верхні або нижні кінцівки на Стадії підтримуючого лікування. Вони не врізаються в шкірні складки, що може привести до обмеження рухів. Компресійний трикотаж можна придбати за рецептом в ортопедичному салоні й виготовити на замовлення за індивідуальними мірками.

Мірки знімуть прямо в салоні. Компресійний трикотаж дуже важливо носити регулярно. Тільки тоді результат збережеться, а набряк не поширився далі. Ліки можна приймати в якості доповнення для лікування набряків - ваш лікар вирішить, чи потрібні вони.

Таким чином, можна сказати, що лімфедема в певному обсязі виліковна. Компресійний одяг в наші дні доступний навіть в модних кольорах і візерунках, тому пацієнтам набагато зручніше їх носити, ніж раніше.

До набряків верхніх і нижніх кінцівок слід поставитися серйозно і негайно звернутися до лікаря. Шукайте додаткову кваліфікацію «Флебологія» або «Лімфологія» при пошуку відповідного фахівця. Флебологи й лімфологи спеціалізуються на захворюваннях венозної та лімфатичної системи і беруть участь в постійному професійному розвитку в цій галузі спеціалізації. Потім лікар призначить лікування, описане тут (наприклад, ручний лімфодренаж або компресійну одяг), якщо це буде необхідно.

1 www.krebsdaten.de
2 Deutsche Krebsgesellschaft e.V. (2008): Interdisziplinäre S3-Leitlinie für die Diagnostik, Therapie und Nachsorge des Mammakarzinoms, Germering, München: W. Zuckschwerdt Verlag.