Остеопороз

Остеопороз (втрата кісткової маси) - це порушення обміну речовин скелета, за якого кістки втрачають міцність. Вони стають пористими. Захворювання призводить до переломів кісток, особливо в передпліччі, шийці стегнової кістки (стегна) або хребті.

Остеопороз

Що таке остеопороз?

Кістка в нашому уявленні - це тверда речовина, яка майже не змінюється. Але в здоровому організмі насправді існує постійний баланс між розпадом і накопиченням кісткової речовини. Однак, якщо вона руйнується швидше, ніж встигає регенерувати нова, ми втрачаємо кісткову речовину. Саме так починається остеопороз. Наші кістки втрачають свою міцність і зростає ймовірність переломів.

Пошкоджені тіла хребців руйнуються. Це призводить до постійних деформацій, таких як "горб вдови", до округлої форми спини, що пояснюється виключно втратою кісткової маси. Сильний біль у хребті або груднині є ознакою небезпеки патологічної втрати кісткової тканини. Це вказує на те, що одне або кілька тіл хребців вже зламані.

Перелом при остеопорозі

Остеопороз виліковний

Остеопороз в основному діагностується у жінок після менопаузи, а також часто в людей, які протягом багатьох років лікувались кортизоном. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) класифікувала остеопороз як одне з десяти найбільш значущих захворювань сучасності.

Однак, остеопороз піддається лікуванню. Наприклад, існують тренажери, які розпрямляють хребет і можуть легко використовуватись в повсякденному житті. Вони повертають пацієнтам якість повноцінного життя.

Ознаки й симптоми

Є ознаки, які допомагають поставити діагноз на ранній стадії. Сюди входить втрата зросту із віком. Кістки іноді можуть зламатися без будь-якої впізнаваної причини. Спочатку це важко уявити, але в деяких пацієнтів відбувається перелом ребер просто від кашлю, чи навіть незначні травми призводять до переломів стегна або зап’ястя.

Іншою ознакою остеопорозу є так званий «горб вдови» (округла спина). Постійний біль у поперековому та спинному відділах хребта також може бути передвісником остеопорозу. Тому бажано проконсультуватися з лікарем на ранній стадії для прояснення ситуації.

Фактори ризику й причини

  • Первинний остеопороз. Приблизно 95% випадків втрати кісткової маси обумовлено первинним остеопорозом.

Остеопороз I типу:

Перший тип остеопорозу розвивається у жінок в постменопаузі (постменопаузальний остеопороз). При даному типі остеопорозу до переломів найбільш схильні хребці.

Остеопороз II типу:
Остеопороз II типу зазвичай виникає після 70 років (сенільний остеопороз). При даному типі остеопорозу найчастіше ламаються хребці, стегнові кістки і кістки передпліччя.

  • Вторинний остеопороз. Вторинний остеопороз виникає в результаті інших захворювань або є побічною дією певних медикаментозних препаратів (протизапальні гормональні препарати для лікування астми або ревматизму), порушення гормональної регуляції (наприклад, гіпертиреоз), пухлинних захворюваннь.

Профілактика остеопорозу

Існують профілактичні заходи, яких варто дотримуватись навіть молодим людям, щоб протидіяти ризику втрати кісткової маси. Ключовою є дієта: їжте або пийте щонайменше 1000 міліграмів кальцію щодня.

Звучить просто, але в якій їжі насправді знаходиться кальцій? Потрібний нам мінерал міститься в молочних продуктах та рибі. Нашому організму також потрібен вітамін D, щоб кальцій надходив до кісток. Організм синтезує цей вітамін сам, коли сонячне світло потрапляє на шкіру. Але вітамін D також можна приймати у вигляді таблеток.

Крім того, важливі фізичні вправи. Помірне тренування м’язів дуже корисне для нашого скелета.

Як лікувати остеопороз?

Оскільки кожен п'ятий пацієнт страждає на новий перелом кістки протягом 12 місяців після першого перелому, потрібно діяти швидко й рішуче.

Лікування остеопорозу доволі об'ємне та відповідає керівним принципам.
Воно вимагає міждисциплінарного підходу, тобто співпраці між кількома фахівцями. Як правило, фахівець по кісткам призначає ліки, що запобігають руйнуванню кісток і прискорюють регенерацію. Ортопеди чи нейрохірурги відповідальні за переломи та будь-які можливі хірургічні втручання. Зверніться до спеціаліста-ортопеда з усіх питань щодо лікування.

Медикаментозна терапія

Медикаментозна терапія

 

Для лікування остеопорозу використовуються наступні групи препаратів::

Кальцій і вітамін D. Кальцій є основним елементом мінерального компонента кісткової тканини. Він повинен надходити в організм у достатній кількості з харчуванням. При недостатньому споживанні кальцію рекомендується його додатковий прийом. Вітамін D полегшує всмоктування кальцію з шлунково-кишкового тракту.

Бісфосфонати уповільнюють деградацію кісткової тканини і таким чином сповільнюють процес втрати кісткової маси.

СМРЕ (селективні модулятори рецепторів естрогену) за своєю хімічною структурою схожі на гормон естроген, вироблення якого знижується після настання менопаузи. СМРЕ активізують рецептори естрогену й збільшують утворення кісткової тканини. При цьому дана група препаратів на відміну від естрогену не підвищує ризик раку молочної залози і серцево-судинних захворювань.

Паратиреоїдний гормон / терипаратид стимулює утворення остеобластів і підвищує їх активність. Остеобласти - це спеціальні клітини, відповідальні за утворення і ремоделювання кісткової тканини.

Знеболюючі препарати зменшують біль безпосередньо після переломів (в гострому періоді) і полегшують хронічний біль, що виникає в результаті переломів хребців. Як відомо, біль обмежує активність, тому пацієнти з остеопорозом повинні отримувати адекватну знеболюючу терапію.

Фториди здавна застосовуються для лікування остеопорозу. Вони накопичуються в кістковій масі, що призводить до вищої щільності кісток, яка сильніше виражена в хребті, ніж у інших кістках. Лікування фторидами не слід проводити довше трьох років.

Руховий режим

Фізичні вправи є методом лікування остеопорозу. Спеціальні фізичні вправи, розроблені фахівцями з лікувальної фізкультури та лікарями, підвищують рухову активність, покращують функціональний стан м'язів і координацію, позитивно впливають на загальний емоційний стан.

Ідеальним є поєднання тренування сили й витривалості. Чим більше м'язова маса, тим кращий прогноз щодо цілісності кісткової тканини. Вправи на свіжому повітрі особливо ефективні, так як сонячне світло стимулює природне утворення у шкірі вітаміну D.

Лікувальна гімнастика, особливо вправи на тренування сили м'язів тулуба, повинні виконуватися постійно.

Функціональне ортезування

Робота кісткової та м'язової систем тісно пов'язана, тому зазвичай відбувається одночасна втрата кісткової та м'язової маси.

За цієї причини лікування переломів хребта має бути функціональним, а не тільки медикаментозним. Перелом хребця різко збільшує ймовірність подальшого перелому і є причиною хронічного болю, низької фізичної активності та пов'язаної з цим втратою м'язової маси. Сучасні засоби реабілітації при переломі хребта одночасно тренують м'язи і виправляють поставу.

У минулому практикувалась іммобілізація після переломів хребта в жорстких корсетах, але це призводило лише до прогресування остеопорозу. В даний час від використання жорстких корсетів при переломах хребта на тлі остеопорозу відмовляється все більша куількість лікарів, адже є сучасні засоби, наприклад тренажер-коректор Spinomed.

Тренажери-коректори Spinomed і Spinomed active розроблені професором Гельмутом Ф. Мінне (Helmut W. Minne) у співпраці з компанією medi. Spinomed по дизайну схожий з рюкзаком. Spinomed active виконаний у вигляді боді й може використовуватися під верхнім одягом. Всі моделі Spinomed надають свою дію за принципом зворотного біологічного зв'язку.