Розтягнення

Часткове пошкодження зв'язок

Розтягнення

Що таке розтягнення

Розтягнення — одна з найбільш частих спортивних травм. При розтягненні відбувається надмірне розтягнення суглобової капсули або навколосуглобових структур (зв'язки, м'язи, сухожилля) в результаті різких або нефізіологічних рухів. Розтягнення часто супроводжується кровотечею, набряком і мікророзривами названих структур.

При розтягненнях лікування може не знадобитися. Через деякий час біль проходить без будь-яких наслідків для пацієнта. У деяких випадках, особливо при часто повторюваних розтягненнях, біль може набути хронічного характеру, а суглоб може стати нестабільним.

Хронічна нестабільність

При численних мікророзривах зв'язок і відсутності належного лікування останні перестають стабілізувати суглоб в належній мірі. В результаті суглоб піддається надмірного зносу, і розвивається артроз. Після отримання травм, навіть таких що здаються незначними, рекомендується звернутися до лікаря, щоб отримати належне лікування і не допустити розвитку хронічної нестабільності. 

Як відбувається розтягнення

Розтягнення відбувається при перевищенні суглобом фізіологічної амплітуди руху в результаті різкого зовнішнього впливу. При цьому частина структур, що стабілізують суглоб, розривається на мікроскопічному рівні.

Симптоми - як розпізнати розтягнення

При розтягненні типові наступні скарги: 

  • Біль
  • Набряк
  • Синець 
  • Обмеження амплітуди руху

При появі зазначених симптомів слід звернутися до лікаря для виключення серйозного пошкодження структур опорно-рухового апарату.

Фактори ризику

Люди, що мають слабкі зв'язки схильні до розтягнень. Також даний вид травми частіше відбувається при порожнистій стопі, уповільненій м'язовій реакції та слабкості м'язів. Розтягнення типово відбувається при різких рухах.

Дуже часто розтягнення відбуваються під час гри в баскетбол, футбол та під час бігу по нерівній поверхні. Зв'язки великого пальця пошкоджуються при грі в гандбол, волейбол і при заняттях лижними видами спорту.

Профілактика спортивного травматизму

При нестабільності суглоба ймовірність його розтягнення суттєво збільшується. Стабілізувати суглоб допоможуть бандажі та інші ортопедичні вироби. Наприклад, для стабілізації гомілковостопного суглоба використовуються наступні вироби, а для стабілізації променезап'ясткового суглоба можна використовувати вироби сімейства Manumed

Корисна порада. При заняттях спортом завжди використовуйте відповідне взуття хорошої якості. Дана рекомендація актуальна і для повсякденної діяльності. 

Допомога при розтягненні

Універсальний алгоритм першої допомоги при розтягненні будь-якої локалізації:

  • Спокій
  • Холод
  • Компресія
  • Підвищене положення

Спокій. При розтягненні кінцівку слід знерухомити (іммобілізувати). Навантажувати травмовану область не можна.

Холод. Охолодження слід застосувати якомога швидше. Це допоможе зменшити набряк і біль.

Компресія. Компресійні бандажі відмінно поєднуються з холодовим впливом в гострій фазі. Також компресійний бандаж сприяє прискореню регенерації. Залежно від тяжкості травми, лікар може рекомендувати використання бандажа або шини. Наприклад, для цієї мети підходять бандажі Levamed або Levamed active. Вони поєднують компресію з масажним ефектом, що сприяє успішному лікуванню.

Підвищене положення. Щоб швидше усунути набряклість, пошкоджений сегмент слід тримати в піднесеному стані щодо тіла (на подушці, валику і т.п.)

Залежно від ступеня тяжкості травми існують також ортези для гомілковостопного суглоба. M.step - це жорсткий ортез, що дуже добре стабілізує суглоб у поєднанні з взуттям. Levamed stabili-tri - це модульний ортез на гомілковостопний суглоб, який можна гнучко адаптувати до курсу лікування, що робить можливим надання функціональної (фазово-адаптованої) допомоги. Під час гострої фази він знерухомлює суглоб. Стабільність можна поступово знижувати, коли пацієнт починає фізіотерапію. Носіння ортеза гарантує, що стопа завжди має достатню опору для швидкої та безпечної мобілізації.