Ревматоїдний артрит

Ревматоїдний артрит або поліартрит дрібних суглобів

 Поліартрит дрібних суглобів

Що таке ревматоїдний артрит?

Ревматоїдний артрит - це не тільки захворювання суглобів, це системне захворювання. В основі захворювання лежать складні аутоімунні процеси, які в кінцевому підсумку призводять до поразки і деформації переважно дрібних суглобів. Однак при ранньому лікуванні можна запобігти повному руйнуваннюя суглобів.

Наші руху, включаючи ходьбу, танці та стрибки, можливі завдяки складній взаємодії м'язів, суглобів, зв'язок і сухожиль. Якщо один з 140 суглобів запалений або пошкоджений, весь опорно-руховий апарат стає розбалансованим. Будь-яке запалення суглоба позначається терміном "артрит". Запалення може бути гострим або хронічним. При ревматоїдному артриті хворому доводиться жити з хронічним запаленням суглобів.

Симптоми

Класичним симптомом ревматоїдного артриту є симетричне запалення суглобів, тобто однакові суглоби запалюються на обох кінцівках одночасно. Це проявляється локальним підвищенням температури в ділянці суглобів, болем і набряком. Рухливість суглобів при цьому зменшується. Зазвичай спочатку уражаються дрібні суглоби рук і ніг. Потім патологічний процес може поширитися на великі суглоби: колінні і плечові.

Досить часто порожнина суглоба наповнюється додатковою кількістю рідини, так званим випотом. Характерно виникнення болю в під час спокою. Рухи полегшують біль. На початковому етапі захворювання може проявлятися неспецифічними загальними симптомами, наприклад:

  • Втома
  • Підвищена стомлюваність
  • Втрата апетиту
  • Зниження ваги
  • Підвищення температури тіла

Фактори ризику і причини

 Ревматоїдний артрит є аутоімунним захворюванням. Це означає, що організм сприймає власні тканини як чужорідні і починає з ними боротися за допомогою імунної системи, що проявляється запаленням "чужорідної" тканини. Основними сприятливими факторами для аномального сприйняття власних тканин є:

  • Куріння
  • Віруси і бактерії
  • Спадковість

Дія декількох факторів одночасно багато разів підвищує ризик розвитку ревматоїдного артриту. 

Профілактика

Цілеспрямованої профілактики ревматоїдного артриту не існує. Однак, здоровий спосіб життя, заняття спортом в поєднанні зі збалансованим харчуванням є факторами, що протидіють розвитку захворювання.

І ... не куріть! 

Лікування

Традиційно, комплексна терапія дає найкращий результат. Крім медикаментозної терапії, використовуються лікувальна гімнастика, фізіотерапія та ортезування. У ряді випадків ревматологи вдаються до допомоги хірургів. Хірургічне лікування полягає у виправленні деформації суглоба, в тому числі шляхом заміни суглоба на штучний.

Особливою формою лікування є трудотерапія — це сучасний метод реабілітації, що допомагає пацієнтам зрозуміти, як адаптуватися в повсякденному житті, маючи те чи інше обмеження з боку опорно-рухового апарату.

Бандажі та ортези довели свою ефективність в лікуванні ревматоїдного артриту, особливо в трудотерапії. Вони стабілізують суглоби, зменшують набряклість і больові відчуття. Обговоріть з лікарем все опції лікування, щоб він допоміг вибрати найбільш оптимальні варіанти саме для вас.