Перелом щиколотки

Перелом щиколотки є відносно частим перелом.

Ankle fracture

Причини та симптоми

Типовий механізм перелому щиколоток — це підворот стопи, який може статися при спотиканні та падінні. Також перелом може статися в результаті прямої травми (наприклад ДТП) або падіння з висоти. Залежно від тяжкості та локалізації перелому лікування може полягати в накладенні гіпсової пов'язки, ортезуванні або операції. 

Для перелому характернаий сильний біль при навантаженні на кінцівку або під час рухів стопою, прогресуючий набряк і синець навколо щиколотки. Можливо незвичайне положення стопи. При відкритому переломі, коли одночасно пошкоджені шкірні покриви, є рана. 

Лікування

Перша допомога при переломі щиколоток — іммобілізація гомілковостопного суглоба. Вона здійснюється на місці травми підручними засобами або медичними шинами. Іммобілізація переслідує дві мети. По перше, це профілактика ушкодження м'яких тканин уламками кісток. По-друге, іммобілізація зменшує больові відчуття.

Консервативне лікування можливе при переломах без зміщення. Також, хірургічному лікуванню зазвичай не підлягають переломи у пацієнтів з важкими супутніми захворюваннями, коли присутній високий ризик ускладнень. Зазвичай протипоказанням до оперативного лікування є виражені порушення кровообігу нижніх кінцівок, в т.ч. з утворенням трофічних виразок, та інфекції м'яких тканин переднього відділу стопи.

При наростанні набряку гіпсову пов'язку розсікають, щоб запобігти пошкодженню шкірних покривів. Коли набряк зменшується, гіпсову пов'язку замінюють на нову циркулярну пов'язку. За результатами рентгенологічного дослідження, лікар знімає гіпсову пов'язку і поступово дозволяє навантажувати травмовану кінцівку. У деяких випадках навантаження на ногу дозволяють ще до зняття гіпсової пов'язки. 

Хірургічне лікування

Якщо перелом супроводжується сильним зміщенням уламків, для відновлення анатомії суглоба необхідне оперативне лікування. Також операція необхідна, якщо пошкоджений міжберцевий синдесмоз (зв'язка між великою та малою гомілковими кістками). При відкритих переломах операцію найкраще виконати протягом декількох годин з моменту травми. При вираженому набряку операцію відкладають до моменту, коли набряк спаде. До операції на ногу накладається розсічена гіпсова пов'язка.

Щоб прискорити розсмоктування набряку, ногу рекомендується тримати в піднесеному стані. Поки кінцівка знаходиться в гіпсовій пов'язці, для профілактики атрофії м'язів і тромбозів слід виконувати спеціальні вправи. Профілактика тромбозу повинна здійснюватися до того моменту, поки не буде дозволена повне навантаження на ногу. Крім вправ, для комплексної профілактики застосовують ін'єкції гепарину, особливо в період, коли пацієнтові приписаний постільний режим.