Що таке "лікоть тенісиста" і "лікоть гольфіста"?
Лікоть тенісиста - це назва латерального (зовнішнього) епіконділіту, тобто запалення сухожиль, що знаходяться на зовнішній поверхні ліктьового суглоба. Якщо епікондиліт виникає на внутрішній поверхні ліктьового суглоба, він називається ліктем гольфіста. Лікоть тенісиста зустрічається частіше, ніж лікоть гольфіста.
Лікоть тенісиста і лікоть гольфіста не є типовим запаленням, як вважалося раніше. Це скоріше локальне болюче подразнення місця прикріплення сухожилля до кістки.
Розрізняють два види епіконділіту:
Причини виникнення й фактори ризику
Усі м'язи передпліччя, які беруть участь в русі пальців і кисті, прикріплюються до плечової кістки в двох точках, зовнішньому і внутрішньому надвиростах. Перевантаження цих м'язів веде до мікроскопічних розривів, в тому числі в сухожиллях.
Спортивні навантаження й тривале перебування ліктьових суглобів в зігнутому положенні (навіть без зусиль) може стати причиною епіконділіту. В повсякденному житті епікондиліт може розвинутися у людей, які багато працюють за комп'ютером і при виконанні ручної роботи з зігнутими в ліктях руками.
Симптоми та ознаки, які можуть свідчити про епікондилопатію
Біль в ліктьовому суглобі виникає при напруженні м'язів. При лікті тенісиста біль локалізована на зовнішній поверхні ліктьового суглоба, а при лікті гольфіста - на внутрішній.
Чим більше зусилля м'язів передпліччя, тим інтенсивніше біль. Біль може поширюватися на плече і передпліччя. Крім того, можлива поява слабкості пальців.
Спочатку біль виникає тільки при скороченні м'язів (стиснення кулака, хват рукою, підйом ваги й т.п.). При прогресуванні захворювання біль відчувається навіть в стані спокою.
Профілактика
Дотримуйтесь правильної біомеханіки рухів у ліктьовому суглобі:
- Грайте в теніс, дотримуючись правильної техніки гри. За необхідності пройдіть спеціальний інструктаж.
- Використовуйте ергономічну мишу й клавіатуру при роботі за комп'ютером, щоб зменшити натяг м'язів передпліччя.
- Якщо ви зайняті ручною працею, використовуйте бездротовий інструмент.
- При підйомі ваги долоні повинні бути спрямовані вгору.
- Дозуйте навантаження й робіть регулярні перерви.
Лікування епікондилопатії
По-перше, необхідно змінити біомеханіку ліктьового суглоба під час занять спортом або роботи, щоб усунути причину болю. В цьому випадку лікувальні заходи швидко допоможуть позбутися від болю.
-
Бандажі. Для полегшення стану багато лікарів насамперед рекомендують використовувати бандажі на ліктьовий суглоб. Компресійне в'язання й силіконові 3D-вставки ефективно впливають на м'язи та сухожилля, зменшуючи больові відчуття.
-
Пов'язки. Компанія medi створила спеціальну пов'язку medi Epibrace для лікування епіконділіту. Пов'язка має спеціальну вставку, яка зменшує натяг сухожиль і згладжує пікові навантаження.
-
Оперативне лікування. Для лікування епіконділіту хірургічне лікування застосовують вкрай рідко, оскільки консервативна терапія ефективна в більшості випадків.
-
Вправи на розтяжку. Виконання ексцентричних вправ (згинання-розтягнення променево-зап'ястного суглоба й розтягнення м'язів передпліччя) приносить багатьом пацієнтам значне полегшення й сприяє одужанню. Регулярне виконання вправ на розтяжку зменшує натяг сухожиль.
-
Вправи для тренування сили. Комплекси вправ для тренування сили м'язів допомагають вилікувати епікондиліт.
-
Тепло й холод можуть допомогти в терапії епіконділіта. В гострій фазі й відразу після інтенсивних навантажень слід застосовувати охолоджуючі компреси. Вплив тепла допомагає в лікуванні хронічних епіконділітів.
-
Масаж. Спеціальний масаж (глибоке розминання), як й інші фізіотерапевтичні методи, стимулює кровообіг.
-
Ударно-хвильова терапія. Якщо епікондиліт погано піддається лікуванню або в сухожиллях виявлені кальцинати, можливе використання екстракорпоральної ударно-хвильової терапії. Її використання допомагає запустити відновлювальні процеси всередині сухожилля.
-
Також ефективними можуть виявитися сеанси акупунктури, ін'єкційні блокади й знеболюючі засоби.
Продукція medi для лікування епіконділіту
Продукція medi скорочує терміни лікування.